Et Yemeye Bakış Açınızı Değiştirecek Dört Belgesel

Daha önceki yazılarımızda veganlığın artık ilk ortaya çıktığı yıllardaki gibi dini sebeplere dayanmadığını, vicdani bir karar olduğunu çokça dile getirmiştik. Birçok insanın bitki temelli beslenmeye karar vermesinde belgesellerin çok önemli bir yeri olduğunu görüyoruz. Özellikle “et”e olan bakış açısının değişmesini ve hayvanların sadece ticari unsur olarak görülüp etik dışı şekilde yetiştirilmelerini anlatan belgeseller izleyen herkesi bir hayli etkiliyor.


Sadece veganların değil herkesin izlemesi gereken, bakış açınızı değiştirecek birkaç belgesele bir bakalım.


Earthlings


https://www.youtube.com/watch?v=giHWqogLzlQ


Birçok insanın veganlık sürecinde ilk izlediği belgesellerden biri belki de Earthlings. Earthlings, et endüstrisinin etik boyutundan bahsediyor. Belgeseli izlemek bir hayli zor çünkü sansürsüz bir şekilde hayvanların gördüğü işkencelere yer veriyor.

The Game Changers

https://www.youtube.com/watch?v=iSpglxHTJVM


Veganlık denince akla ilk gelen belgesellerden biri şüphesiz The Game Changers. Bir veganın hayatı boyunca duyduğu “proteini nereden alıyorsun?” sorusunun cevabı niteliğinde. Belgesel James Cameron, Arnold Schwarzenegger ve Jackie Chan gibi sporcu kimlikler üzerinden vegan bir sporcu olmaktan, bitkisel beslenme ve protein alma gibi konulardan bahsediyor.

What The Health


https://www.youtube.com/watch?v=Jf44vLndiRM


2017 yılında yayınlanmış “Sağlık Komplosu” belgeseli, et ve sütün tüketimi üzerinde duruyor. Netflix ve YouTube üzerinden izleyebileceğiniz belgesel, et ve süt endüstrisinin yıllardır bize dayattığı yanlışları göz önüne seriyor.


H.O.P.E What You Eat Matters


https://www.youtube.com/watch?v=wLjkbVusxGk


Bu belgesel vegan olma sürecimizde hepimizin duyduğu “sen tek başına et yemezsen ne değişir ki?” sorusuna cevap veriyor. Bitkisel temelli beslenmeyi toplumsal sağlık üzerinden ele alan What You Eat Matters, konunun etik yönüne değinerek, toplumu vegalığa davet ediyor.
76 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör