• Semra Doll

Veganizm Temalı 3 Film

Sinema ve TV dünyasında veganizm temalı filmlerin, belgesellerin, dizilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle de dünya ana ile ilişkimizi sorgulamaya başladığımız şu dönemde. Çünkü hayvanlara yaptığımız muamelenin bizi bazı kritik noktalara getirdiği bir gerçek. Hayvan kaynaklı salgınlarla yüz yüze geliyoruz, kirlettiğimiz yeryüzü yüzünden iklim kriziyle mücadele ediyoruz. Hayatı yansıtan ve protest bir tavrı olan sinemanın bundan etkilenmemesi mümkün değil. Bu yüzden de geleceğin beslenme ve yaşam şekillerinden biri olarak kabul edilen veganlık ve veganizm felsefesi sinemada, TV’de kendine yer buluyor. Evet, henüz çok sayıda yapım yok ama insanların dikkatini çekmek ve dünyayı geri dönülemeyecek bir aşamadan kurtarmak adına yeni yapımlar üretiliyor. Üstelik de bunlar bir hayli ses getiriyor. Kimisi sinemanın büyüsüyle bezeli, kimisi aktivist tavrıyla süper kahraman ruhuna sahip. Bazıları da et endüstrisinin karanlık yüzünü en çıplak şekliyle ortaya çıkarıyor. Bir vegan için böyle yapımları rahatsız olmadan izlemesi çok zor. Herhangi bir insan için de çok zor. Biz de bu yüzden birbirinden farklı ve seyirlik 3 veganizm temalı filmi sizler için seçtik. İşin biraz daha sinemasal kısmına yöneldik. Amaç hem gerçekleri fark etmek hem de eğlenmek. Tereyağsız patlamış mısırlar hazırsa başlayalım!


Okja (2017): Okja, en son “Parasite” filmiyle Oscar ödülünü kazanan Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun filmi. Filmde vegan kimliği ile tanıdığımız Rooney Mara, Paul Dano gibi isimler yer alıyor. Bunun yanı sıra oyunculuklarıyla efsaneleşmiş Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal gibi isimler de var. Çok kısaca konusuna gelirsek; en iyi arkadaşı Okja adında büyük bir hayvan olan Mia, onu çok uluslu bir et şirketinin elinden kurtarmaya çalışıyor. Bu sırada hayvanların nasıl muamele gördüğünü de hem fantastik hem de kalbimize dokunan bir şekilde gözlemliyoruz.

The Game Changers (2018): Kim demiş sporcular vegan beslenemez diye? The Game Changers tam da buna işaret ediyor ve vegan beslenen sporcuların oyunu nasıl değiştirdiklerini gösteriyor. Tabii bunu yaparken de veganlığın ne olduğuna, bedene ve zihne faydalarına, bir diyet ya da beslenme şeklinden çok daha fazlası olduğuna değiniyor. Belgesel klasmanındaki bu yapım, Louie Psihoyoz imzalı. Prodüktörleri arasında James Cameron, Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan, Pamela Anderson gibi isimler de var. The Game Changers navegan birinin de düşüncelerini kökten değiştirebilir.

Raw (2016): Bu filmi özellikle korku filmlerini sevenler için seçtik. Çünkü Raw, gerçekten midesi sağlam olanlar için. Julia Ducournau’nun yönettiği Fransa yapımı bu filmde pek çok rahatsız edici sahne var, şimdiden uyaralım. Konusu ise şöyle: Justine 16 yaşında veterinerlik fakültesine girmeyi başarıyor. Ancak burada onu bir dizi acımasız ve bir o kadar da çekici olay bekliyor. Çevresine uyum sağlamak ve dikkat çekmemek adına aile prensiplerini hiçe sayarak hayatında ilk kez çiğ et yiyecek ve bu da içindeki canavarı ortaya çıkaracak… Raw için tamamen vegan bir film diyemeyiz ama veganlığa göndermeleri ile izlenmesi gereken filmlerden biri.
36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör