Veganizmin Kısa Tarihi

Veganlık özellikle son zamanlarda çok sık duyduğumuz bir kavram. Ancak bilinenin aksine popüler kültürle ortaya çıkmadı. Veganlık yeni bir kavram gibi gözükse de hem Türk kültüründe hem de dünyada oldukça eskiye dayanıyor.


Veganlık Türk tarihine Uygurlarla girmişti. Uygurlar; herhangi bir canlıyı öldürmenin ve bir ağaçtan meyve koparmanın bile yasak olduğu Mani dinini benimsedikten sonra hayvansal gıda tüketmeyi bırakmışlardı. Yani sandığımızın aksine veganlık Türk kültürüne o kadar da uzak bir kavram değil.


Çok eskilere gidersek; antropologlara göre ilk insanlar “meyve yiyiciler"di. Bu tanım çok önemli çünkü Antik Yunan’da ve Antik Mısır’da insanlık “meyve yiyiciler” olarak tanımlanmıştı. Çok net olmamakla birlikte ilk Hristiyanların da vejetaryen olduğu düşünülüyor. Hinduizm, Manicilik, Budizm gibi bazı inançlar Sanayi Devrimi’ne kadar binlerce yıl boyunca et yemeyi reddetmişlerdi.


Sanayi Devrimi’nden sonra modernleşen dünyada hayvanlara bakış açısı değişti. Hayvan yetiştiriciliğinin şiddete yönelmesinden dolayı veganlık artık spritüel sebeplere değil; insanların vicdanına ve etik değerlerine bağlı bir tercih haline geldi. Günümüzde artan imkanlar, toplumda bilincin gelişmesi gibi sebeplerden ötürü özellikle vegan oranının artışı çok net bir şekilde gözlemlenebiliyorVeganlık ve vejetaryenliğin bir hareket haline gelmesi ise 1850 yılında kurulan Amerikan Vejetaryen Derneği ve 1943 yılında kurulan Vejetaryen Topluluğu ile oldu. Yapılan konuşmalar ve tartışmalar bir hareket başlattı. Günümüzde Vegan Topluluğu’nun kuruluşu 1 Kasım gününde Dünya Vegan Günü olarak kutlanıyor.


91 görüntüleme0 yorum