Veganlık ve Vejetaryenlik Aynı Şey Mi?


Veganlık ve vejetaryenlik bilinenin aksine popüler kültürün bir ürünü değil, sanılandan daha eski bir geçmişe sahip. Hayvansal ürünleri kullanmayan, kullanmaktan kaçınan veganlar tarih boyunca hep vardı. Eski dönemlerde insanların genelde dinsel sebeplerden ötürü vegan olduğunu görüyoruz. Bu konuyla ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bugünse birçok kişinin kafasını karıştıran veganlık ve vejetaryenlik konusundan bahsedeceğiz. İkisi aynı şey mi? Aralarındaki farklar nelerdir?


Veganlar Hayvansal Hiçbir Gıda Tüketmiyorlar

Aradaki en önemli fark belki de bu. Veganlar et ve et ürünleriyle beraber süt ve süt ürünlerini de tüketmiyorlar. Vejetaryen kişiler peynir, süt gibi ürünler tüketebilirken veganlar süt ve süt ürünlerine alternatif ürünler (link) tüketiyorlar. Örneğin yulaf sütü, badem sütü gibi. Sadece bu da değil veganlar deriden, yünden, ipek ve tüyden yapılmış hiçbir ürünü kullanmıyorlar. Vejetaryenler et, balık, tavuk gibi gıdaları tüketmiyorlar ancak süt, yumurta, peynir gibi ürünleri tüketebiliyorlar. Ancak vejetaryenlik ovo vejetaryenlik, lakto vejetaryenlik, pesko vejetaryenlik ve lakto-ovo vejetaryenlik olarak dörde ayrılıyor. Beslenme şekilleri de duruma göre farklılık gösteriyor. Hangi tür vejetaryen olunacağına sağlık durumu, bireysel tercihler ve spiritüel inançlar gibi faktörler etki edebiliyor.


Veganlar Sigara Kullanmazlar

Veganlar ve vejetaryenleri ayıran en önemli farklardan biri de bu. Veganlar sigarayı kesinlikle reddederken vejetaryenlerde böyle bir durum yok. Ancak sigara markalarının özellikle beagle cinsi köpekler üzerinde deney yaptığını ve yoğun dumandan ötürü bu köpeklerin ne yazık ki öldüğünü öğrendikten sonra, sadece veganların değil bilinçi herkesin bu alışkanlığını terk etmesi gerekiyor.


Veganlar Hayvansal Ürün Kullanılan Kıyafetleri Giymez

Veganlar sadece hayvansal gıdaları değil, hayvansal ürün kullanılarak üretilmiş herhangi bir şeyi kullanmaya da karşılar. Deri, yün, ipek, tüyden yapılan hiçbir kıyafeti giymiyorlar. Alışveriş yaparken aslında hepimizin oldukça dikkat etmesi gereken cruelty - free etiketine çok dikkat ediyorlar. Sadece veganlar değil vejetaryenler ve aslında hepimiz kişisel standartlarımız için hayvanların haklarını çiğnememeliyiz ve buna özel olarak dikkat etmeliyiz.


Veganlar Ve Vejetaryenler Standart Makyaj Ürünlerini Kullanmaz


Ne yazık ki şu an bildiğimiz birçok makyaj markası hala hayvanlar üzerinde deney yapıyorlar. Bazı markalar bu politikalarını sonlandırdı ancak hala devam eden markaları kullanmamaya sadece veganlar değil herkes özen göstermeli. Vegan ve cruelty - free markaları internette çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.
Veganlar Bal Tüketmez


Veganlarla vejetaryenleri ayıran en önemli farklardan biri de bal konusu. Hala bazı muammalar olsa da veganlar genellikle bal tüketmemeyi tercih ediyorlar. Bazı bal üreticileri tıpkı büyük/ küçük baş hayvan üreticilerinin birçoğu gibi etik değerlere uymuyorlar. Kraliçe arının kanatlarını kesip kovandan ayrılmasını engellemek gibi birtakım uygulamalar, balın kesinlikle vegan olmadığına dair örneklerden biri. Bazen de bal toplandıktan sonra yerine şeker şurubu koyuyorlar. Bu da bir diğer etik olmayan ve vegan kurallara uymayan uygulamalardan biri. Arı sütü, bal peteği de tüketilmeyen besinlerden.