Veganlar İçin Bitkisel Süt Alternatifleri


Veganlık ve vejetaryenlik arasındaki farklardan bahsettiğimiz yazımızda veganların süt ve süt ürünleri tüketmediğinden bahsetmiştik. Bitkisel sütler özellikle son yıllarda çok popüler oldu ancak laktoz intoleransınızdan dolayı süt ve süt ürünlerinden uzak bir yaşam tarzı benimsiyorsanız veya vegansanız bu sütleri tercih edebilirsiniz. Özellikle çevre ve insan sağlığı açısından bitkisel sütler büyük önem arz ediyor.
Soya Sütü


Soya sütü en yaygın bitkisel sütlerdendir. Son dönemlerde kahvecilerde de vegan süt olarak kullanılmaya başlanan soya sütü protein bakımından da oldukça zengindir. Yaklaşık 200 gram sarı soya fasulyesi ve 2 litre su ile yaklaşık 1- 1.5 litre soya sütü elde edebilirsiniz. Mutfağınızda her yerde gönül rahatlığı ile soya sütünü kullanabilirsiniz ancak özellikle kahveye çok yakıştığını söylemeden geçmeyelim. Ancak soya fasulyesi tüketimine dikkat edin çünkü soya fasulyesi anti-besin maddeleri içerir ve aşırıya kaçıldığı zaman hormonal dengesizliklere sebep olabilir.


Badem Sütü


Badem sütü de son zamanlarda popülerleşen, evde kolayca yapabileceğiniz bitkisel sütlerden bir tanesidir. Yulaflı kahvaltılarınızın, kahvelerinizin başrolü olacak badem sütü hem E vitamini hem de protein açısından oldukça zengindir. 1 su bardağı çiğ badem ve 3 su bardağı su ile lezzetli bir badem sütü elde edebilirsiniz. Badem sütünüzü süzdükten sonra geriye kalan badem tortusuyla badem unu yapabilirsiniz!Yulaf Sütü


Protein açısından zengin bir vegan sütü olan yulaf sütü bir fincanında beş gram proteine sahiptir. Lif içeriği bakımından zengin olan yulaf sütü bağırsakları temizler, bağışıklık sistemini güçlü tutar. Yulaf sütü uzun saatler tok tutmasından dolayı diyetlerde de sıklıkla tüketilir. Renkli smoothie kaselerinde sıklıkla kullanılan yulaf sütünü evinizde 3 su bardağı su ve 1 su bardağı yulafı blenderdan geçirip süzdükten sonra elde edebilir ve gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.


Hindistan Cevizi Sütü


Hindistan cevizi sütü bol miktarda E ve K vitaminleri, demir gibi mineraller bulundurmasından dolayı sıklıkla kullanılan bitkisel sütlerden biridir. Ancak evde Hindistan cevizi sütü yapmanın biraz zor tarafları var. Hindistan cevizi rendesi ve kaynar su ile 10 dakikada Hindistan cevizi sütü elde edebilirsiniz ama kaynar su sütün içerisindeki faydalı yağları trans yağa çevirebiliyor. Özellikle dondurmalara Hindistan cevizi sütünü çok yakıştırdığımızı belirtmeden geçmeyelim.


Pirinç Sütü


Dışarıda satılan hazır paketli sütlerden daha sağlıklı ve daha az kalorili olan pirinç sütü özellikle hamurlu yiyeceklerde krema yerine kullanılır. Glutensiz ve az yağlı olmasıyla sıklıkla tüketilen pirinç sütünü 8 bardak su ve 1 bardak pirinç ile evinizde kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Pirinç sütü aynı zamanda cilde çok iyi gelmesiyle de bilinir.